چگونه شاد زندگی کنیم؟

چگونه شاد زندگی کنیم؟

همراهان همیشگی من سلام

امروز قصد دارم در این مقاله که در چهار بخش منتشر میشود به بررسی چهار هورمون بپردازم که ترشح این هورمونها به شما کمک میکند تا احساس شادی را تجربه کنید.

قبل از هرچیزی بیشتر بدانید:

از دیدگاه تئوری انتخاب ما در هر لحظه انتخاب میکنیم و رفتار میکنیم.

در این نظریه رفتار کلی ما به یک ماشین تشبیه شده که هر کدام از چرخهایش مربوط به (عمل کردن،فکرکردن،احساسات،فیزیولوژی)ما میشود و اگر دو چرخ جلو ماشین عمل کردن و فکر کردن ما باشد ،آنوقت میتوانیم با تغییر عملکرد و تغییر فکر خود بر احساس وفیزیولوژی خودمان که چرخهای عقبی این ماشین هستند به صورت غیر مستقیم تاثیر بگذاریم.

با دانستن این مطلب مشخص میشود که عملکرد ما چه تاثیری بر احساس ما دارد.

پس لطفا با ما همراه باشید و راهکارهای ساده ی این مقاله را به مدت 45 روز به کار بگیرید تا مغز شما به ترشح هورمونهای شادی آور عادت کند و مسیر عصبی درستی در جهت ایجاد شادی تشکیل دهد.

این قسمت دوپامین:

در این قسمت قرار است که به معرفی دوپامین بپردازیم و بررسی کنیم که این هورمون چه نقشی در شادی ما دارد و چه زمانی ترشح میشود و راهکارهایی را پیشنهاد کنیم که به کمک دوپامین مغز خود شاد بودن را تجربه کنید.

دوپامین همان شادی و لذتی است که وقتی پاداشی دریافت میکنید آنرا تجربه میکنید.احساس شادی و لذتی که بعد از پیدا کردن چیزی که دنبالش بودید به شما دست میدهد و میگویید آهان پیداش کردم.مثلا بعد از اینکه یک مسئله ریاضی را حل کردید احساس شادی میکنید چون موفق شدید.این همان احساسی که به شما انگیزه میدهد تا به دنبال انجام کارها بروید.

دوپامین همان هیجان و شادی ای است که وقتی عاشق میشوید برای بدست آوردن و یا رسیدن به معشوق تلاش میکنید.

وقتی نوزادی صدای پای مادر یا صدای مادرش را میشنود در بدنش دوپامین ترشح میشود.

حتی وقتی مشغول برنامه ریزی برای یک پروژه کاری هستید هم دوپامین ترشح میشود.

این دوپامین است که شما وادار میکند تا در جستجوی ناشناخته ها و تجربه ی چیزهای جدید باشید ،مثلا اگر برای اولین بار از خوردن یک بستنی خوشمزه لذت بردید و احساس شادی کردین در این صورت هیجان و شادی اولیه شما حاصل ترشح دوپامینی است که در بدنتان ترشح شده اما اگر این بستنی را برای چندمین بار میل کنید دیگر دوپامین ترشح نمیشود و شما فقط برای دریافت آن حس اولیه بارها و بارها به سراغ خوردن آن بستنی میروید غافل از اینکه فقط برای بار اول آن حس را تجربه خواهید کرد و در این صورت ممکن است فکر کنید که مواد تشکیل دهنده بستنی تغییر کرده است.

حتما شما هم این تجربه را داشتید که وقتی اولین بار یک خوراکی را خوردید و خیلی برایتان لذت بخش بود برای بار دوم و سوم که به سراغ تهیه آن خوراکی میروید دیگر طعم آن خوراکی شما را شگفت زده نمیکند و ممکن است فکر کنید که مواد سازنده ی آن خوراکی تغییر کرده است و یا اینکه تهیه کننده ی آن خوراکی کارش را به درستی انجام نداده است ، درصورتیکه هیچ چیز تغییر نکرده است و این دوپامین است که همان یکبار از خوردن آن ماده خوراکی آنقدر شمارا هیجان زده کرده بود و حالا دیگر برایش جذابیتی ندارد چون دوپامین هر لحظه منتظر پاداشی جدید است و برای پاداشهای تکراری فعالیتی نمیکند و به همین دلیل چیزی که شما را برای بار اول هیجان زده کرده باشد برای دفعات بعدی به شدت بار اول هیجان انگیز نیست.

درکل هرگاه به دنبال جستجو کردن برای رسیدن به یک نتیجه باشید دوپامین در بدن شما ترشح میشود.

حالا که با عملکرد دوپامین آشنا شدید برویم سراغ کارهایی که کمک میکند تا دوپامین در بدنتان ترشح شود.

1-برای موفقیتهای کوچک خود جشن بگیرید:انسانها معمولا برای کارهای بزرگی که انجام میدهند شادی میکنند و جشن میگیرند اما شما میتوانید از این فرصت استفاده کنید و برای اینکه احساس شادی بعد از موفق شدن را تجربه کنید نیازی نیست که حتما پروژه های بزرگی داشته باشید حتی یک خانم خانه دار هم میتواند با لذت بردن از موفقیتهای کوچک روزمره ی خود احساس هیجان ناشی از ترشح دوپامین را تجربه کند.

فقط کافیست که از شب قبل لیست کارهای کوچکی که نیاز است برای فردا انجام شود را یادداشت کنید، حتی اگر خانم خانه دار هستید با این ترفند میتوانید احساس شادی را تجربه کنید، اینگونه که از شب قبل برای خود برنامه ریزی کنید که فردا یکی از کارهای خونه مثل گردگیری یا تمیز کردن گاز و … را انجام دهید و بعد از انجام دادن آن کار و تمام شدن آن کار از کاری که انجام داده اید لذت ببرید و به خود افتخار کنید و این موفقیتهای کوچک روزانه ی خود را جشن بگیرید.

2-یک هدف برای خود در نظر بگیرید و قدمهای کوچکی برای رسیدن به آن هدف برای خود تعیین کنید و مشخص کنید و متعهد شوید که روزانه یک مقدار زمانی معین مثلا 10 دقیقه در روز این کار را انجام میدهید.

مثلا گر مشغول انجام دادن پروژه بزرگی هستید کافیست که آن پروژه را به قسمتهای کوچک تقسیم کنید و برای هرقسمت قدمی بردارید و بعد از انجام آن قسمت از موفقیت خود شاد باشید و لذت ببرید.

لطفا بجای خیال بافی و رویا پردازی دست به کار شوید و اولین قدم را شروع کنید.

3-کارهای ناخوشایند را به بخشهای کوچکتر تقسیم کنید،هیچ زمانی نیست که ما هر کاری را که انجام میدهیم باب میلمان باشد و در اغلب اوقات کارهایی هست که باید انجام شود اما برایمان سخت است و یا میلی به انجام داد آن نداریم،مثلا برای دانش آموزان درس خواندن و برای یک عده مرتب نگه داشتن کمد لباسها و …

بهتر است بجای اینکه یک زمان طولانی برای انجام این کارها در نظر بگیرید، تصمیم بگیرید که روزانه فقط 10 دقیقه بخشی از آن کار ناخوشایند را انجام دهید و بعد از پایان ده دقیقه با ترشح دوپامین در بدن خود موفقیت آن روز خود را جشن بگیرید و با در نظر داشتن اینکه آگاهانه این کار را انجام میدهید چون میدانید نتیجه ی آن ترشح هورمونی است که شما را شاد میکند ،یک کار ناخوشایند را به یک کار خوشایند تبدیل کنید.

حتما تا اینجا به خوبی متوجه شده اید که انجام دادن و به پایان رساندن کارهای کوچک و حتی ناخوشایند چه تاثیری بر شاد بودنتان دارد،پس لطفا از همین لحظه دست به کار شوید و برای ساختن یک عادت شاد در مغز خود این تمرینها را انجام دهید و متعهد شوید که اگر این تمرینها احساس هیجان شادی را در شما ایجاد کرد به مدت 45 روز انجام دهید تا به عادت شما تبدیل شود.

 

دوست دار شما

عطیه ایلانلو

پاسخی بگذارید

بستن منو
×
×

سبد خرید